2021.06.16

Szkic walutowy 2021-06-16

Czy Fed zasygnalizuje tapering?

Dzisiejsze posiedzenie amerykańskiego Banku Rezerwy Federalnej (Fed) nie powinno przynieść zaskakujących rozstrzygnięć, ale jest zawsze wydarzeniem najwyższej rangi dla notowań cen aktywów na rynkach finansowych. Ostatnie zaskakująco wysokie odczyty inflacji CPI w USA (ogółem 5,0 proc. r/r, bazowa 3,8 proc., najwyższa od 1992 r.) mogą skłonić Fed do rozpoczęcia rozważań na temat strategii redukowania skali stymulacji monetarnej wprowadzonej w związku z pandemią Covid-19 (tapering). Dotyczyć one powinny w pierwszej kolejności tego, jak długie i jak silne może być przekroczenie celu inflacyjnego 2 proc. (wskaźnik bazowy) zanim bank zdecyduje się ograniczyć skalę skupu aktywów w ramach programu QE.

Na ten moment bankierzy centralni nie są przekonani, że nadszedł ten właściwy moment, mimo tego, iż bazowy wskaźnik CPI był w maju na najwyższym poziomie od blisko 30 lat. Fed nadal utrzymuje, że obecny wzrost dynamiki cen konsumpcyjnych jest wynikiem efektu statystycznego (niska baza sprzed roku) i ma charakter przejściowy; wynika z tymczasowych problemów „wąskich gardeł” w łańcuchach produkcji, takich jak te dotyczące cen używanych aut, drewna, miedzi czy półprzewodników. Dziś na konferencji prasowej J. Powella słowo bottlenecks padnie zapewne wielokrotnie. Choć jest w tym sporo racji, a rynki są obecnie w fazie potwierdzenia w wycenach tezy o tymczasowym charakterze inflacji co przejawia się korektą rentowności obligacji, niższymi rynkowymi stopami procentowymi czy odbiciem w dół cen towarów (z wyjątkiem ropy), wiele przemawia także za (długo)trwałą specyfiką obecnych procesów cenowych.

Tak czy inaczej, Fed będzie musiał w końcu zaadresować ten problem. W naszej ocenie stanie się to wcześniej niż obecnie zakłada to większość ekonomistów i uczestników rynku. Uważamy, że redukcja QE nastąpi jeszcze w tym roku, a nie dopiero na początku przyszłego, jak wynika z konsensusu. Podwyżki stóp to także bardziej perspektywa 2022 r., a nie 2023 r. jak najpewniej dziś wskażą projekcje stóp dot plot. Stwarza to przestrzeń do globalnego wzmocnienia dolara w dalszej części roku. Dzisiejsze posiedzenie może jedynie przyspieszyć albo nieco oddalić realizację tej projekcji, której trzymamy się już od blisko pół roku.