2020.01.15

Szkic walutowy 2020-01-15

Podpisanie umowy punktem zwrotnym na rynkach?

W przeddzień podpisania pierwszej fazy umowy handlowej, w ślad za zyskującym juanem i innymi walutami rynków wchodzących (po decyzji Amerykanów o zdjęciu Chin z listy krajów manipulujących walutą), złoty umocnił się do euro do najwyższego poziomu od 8 miesięcy (4,2160). Kurs USDPLN spadł poniżej poziomu 3,80, ale nie zdołał przebić niedawnych dołków z okolic 3,78. W relacji do funta szterlinga złoty umocnił się do 2-miesięcznych maksimów, zaś pozostał stabilny do szwajcarskiego franka. Po raz pierwszy od pierwszej sesji po nowym roku zyskały rodzime obligacje. Rentowności 10-letnich papierów przesunęły się o ok. 5 pkt w dół z okolic półrocznych szczytów (2,35 proc.).

Ceny konsumpcyjne w Stanach Zjednoczonych rosły w grudniu w tempie zgodnym z oczekiwaniami, a bazowy wskaźnik ceny w ujęciu rocznym nie zmienił się. Dane sugerują stabilizację stóp procentowych w perspektywie najbliższych 2-3 posiedzeń Fed, zaś stawki rynkowe wskazują na kontynuację redukcji oprocentowania w połowie roku. W grudniu łagodząco na inflację oddziaływały ceny używanych aut i ciężarówek, biletów lotniczych, mebli, zaś mocniej wzrosły koszty ochrony zdrowia, nowych samochodów, rekreacji i ubezpieczeń komunikacyjnych. Publikowany w dalszej części miesiąca bazowy wskaźnik oparty o koszty wydatków konsumentów (PCE) prawdopodobnie po raz kolejny (było tak w każdym z 11 miesięcy 2019 r.) pozostał poniżej bariery 2 proc., gdzie stara się go utrzymywać bank centralny.

Dzisiejsza umowa USA-Chiny, która wieczorem zostanie podpisana w Waszyngtonie nie przewiduje zdjęcia wszystkich amerykańskich ceł. Ma to ię odbyć dopiero po uzgodnieniu drugiej fazy porozumienia, powiedział przedstawiciel USA ds. handlu R. Lighthizer. Do tego z pewnością nie dojdzie przed końcem roku. Rozważana jest wzajemna redukcja taryf, ale dopiero po listopadowych wyborach prezydenckich w USA. Wg źródeł agencji Reuters, pierwsza faza umowy zobowiązuje Chińczyków do zakupu amerykańskich towarów w dodatkowej kwocie 200 mld USD w ciągu 2 lat, w tym 80 mld USD dóbr przemysłowych takich jak samoloty, auta i ich części, maszyny rolnicze i urządzenia medyczne oraz 32 mld USD towarów rolnych. W porozumieniu znalazły się także zapisy zobowiązujące Chiny do zakazu wymuszonego transferu technologii, a także ochrony amerykańskiej własności intelektualnej. Chiny zobowiązały się także szerzej otworzyć rynek finansowy oraz powstrzymać się przed celowym osłabianiem swojej waluty. Umowa nie obejmuje jednak ważnych kwestii, które sprowokowały D. Trumpa do otwarcia wojny celnej w Pekinem (m.in. chińskich subwencji państwowych oraz cyberbezpieczeństwa). Szczegóły rozwiązań zostaną opublikowane po podpisaniu dokumentów.