2019.11.06

Szkic walutowy 2019-11-06

Niższy deficyt handlowy USA

Amerykański deficyt w wymianie handlowej obniżył się we wrześniu do najniższego poziomu od 5 miesięcy dzięki większemu spadkowi importu niż eksportu oraz nadwyżce w obrocie paliwami. Nierównowaga w handlu we wrześniu wyniosła 52,5 mld USD, co oznacza poprawę o 2,5 mld USD (4,7 proc.). Eksport zmniejszył się o 0,9 proc. do 206 mld USD, zaś import o 1,7 proc. do 258,4 mld USD. Przez pierwsze 3 kwartały 2019 r. amerykański deficyt jest niższy o 5,4 proc. niż w tym samym okresie 2018 r. Łącznie w całym ubiegłym roku zamknął się kwotą 627,7 mld USD. W obrocie z Chinami USA odnotowały kolejny mały sukces. W miesiącu, w którym w życie weszły kolejne obustronne taryfy, nadwyżka towarów sprowadzonych nad wysłanymi do Państwa Środka spadła o 0,6 proc. do 31,6 mld USD. Do września spadek deficytu z Chinami to solidne 12,8 proc., choć nadal z tym krajem Ameryka notuje największą nierównowagę. Z ciekawostek, we wrześniu USA zanotowały pierwszą od 40 lat nadwyżkę w obrocie zagranicznym paliwami (252 mln USD). Wyeksportowano towary za 15 mld USD, zaś import zamknął się kwotą 14,7 mld USD. To efekt łupkowej rewolucji technologicznej.

Stale optymistyczne wieści z frontu wojny handlowej, pomimo że bez konkretów w postaci projektu umowy, podtrzymują dobre nastroje na światowych rynkach. Po raz kolejny może się okazać, że wraz z podpisaniem porozumienia przez prezydentów Xi Jinpinga i Donalda Trumpa gracze będą sprzedawać fakty i rynki się załamią. To jednak spekulacja. Poruszamy się w ślad za rynkiem i sygnałami, które generuje, a obecnie bezwzględnie dominuje apetyt na ryzyko.

Zmniejszone obawy eskalacji napięcia w relacjach USA i Chin zmniejszają presję na słabnięcie juana. Kurs USDCNY wrócił wczoraj na chwilę poniżej poziomu 7,00, co po raz ostatni zdarzyło się w sierpniu. Rynek obecnie oscyluje w rejonie tej bariery z dużymi szansami na spadek nawet do czerwcowo-lipcowych dołków (6,85-6,87). Gdyby faktycznie tak się stało (jest to para bardzo trudna do prognozowania ze względu na duży wpływ czynników pozarynkowych) złoty pozostałby mocny, a przed końcem roku dawał nawet jeszcze lepsze ceny do kupna walut niż to miało miejsce pod koniec października.

Dziś decyzja RPP ws. stóp procentowych. To od wielu miesięcy wydarzenia bez echa, więc i teraz nie spodziewamy się rewelacji. Stopy pozostaną bez zmian, a NBP podtrzyma zapowiedź ich stabilizacji przez cały 2020 r., a wręcz do końca kadencji obecnej Rady. Złoty pozostanie dziś i w najbliższych dniach pod wpływem czynników globalnych.