2019.09.11

Szkic walutowy 2019-09-11

Stabilnie przed EBC. Spokojna reakcja na dymisję Boltona.

Na światowych giełdach większy optymizm w nadziei na lepsze informacja z frontu wojny celnej i w oczekiwaniu na jutrzejsze posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Do czwartkowego popołudnia spodziewane podtrzymanie dobrych nastrojów na giełdach w nadziei na mocny pakiet stymulacyjny EBC, choć z ograniczoną zmiennością, jeśli chodzi o rynek walutowy. Euro może lekko zyskiwać, ale złoty pozostanie najpewniej w okolicach bieżących poziomów.

Na decyzję prezydenta USA D. Trumpa o odwołaniu doradcy ds. bezpieczeństwa J. Boltona dolar zareagował lekkim osłabieniem. Dymisja uznawanego za największego jastrzębia w amerykańskiej administracji, trzeciego w 3-letnim okresie prezydentury Trumpa osoby doradcy na tym stanowisku daje nadzieje na zmniejszenie obecności amerykańskich wojsk w Afganistanie oraz powrót do rozmów na temat rozbrojenia Korei Płn. Powodem odwołania miał być rzekomo sprzeciw Boltona w kwestii zaproszenia do Waszyngtonu przedstawicieli Talibów w terminie bliskim rocznicy ataków na World Trade Center. Mówi się także o tym, że podobne zdanie jak doradca ds. bezpieczeństwa wyrażał także wiceprezydenta M. Pence.

Dziś posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Tak jak przez ostatnie kilkanaście miesięcy, wydarzenie ważne, ale takie, które nie spowoduje większych zmian w notowaniach złotego. Stopy procentowe pozostaną na dotychczasowym poziomie, główna 1,5 proc. Inwestorzy obserwować będą spotkanie pod kątem nastawienia Rady do zmienionych w ostatnich miesiącach perspektyw polityki pieniężnej na świecie, tj. spodziewanych obniżek stóp w strefie euro (decyzja jutro o 13.45), Fed (18 września) oraz całej serii cięć w krajach na wszystkich kontynentach. RPP stóp obniżać specjalnie nie może, bo inflacja w Polsce jest wysoko, powyżej środka przedziału oczekiwanych wahań NBP (2,9 proc. r/r w lipcu, 2,8 proc. spodziewane w sierpniu przy celu 2,5 proc.). W takich uwarunkowaniach globalnych także podwyżki oprocentowania są mało realne. Zatem status quo, jeśli chodzi o stopy w Polsce, prawdopodobnie do końca kadencji RPP. Przy obniżkach w strefie euro i USA jest potencjał do umocnienia złotego do tych walut.