2019.03.13

Szkic walutowy 2019-03-19

W. Brytania dłużej w Unii Europejskiej

W. Brytania nie opuści UE 29 marca jak pierwotnie zakładano. Wczoraj Izba Gmin po raz drugi odrzuciła umowę brexitu, którą po poprawkach przedstawiła pod głosowanie premier T. May. Przeciwko głosowało 391 posłów, za 242 deputowanych. Wynik głosowania był zgodny z przewidywaniami po negatywnej opinii prawnej wydanej przez prokuratora generalnego G. Coxa. Dziś będzie miało miejsce głosowanie nad brexitem bez umowy. Spodziewane jest odrzucenie wniosku, a zatem kolejne głosowanie w sprawie wydłużenia terminu wyjścia W. Brytanii ze wspólnoty. Szczyt UE w tej sprawie ma się odbyć 21-22 marca.

Funt nie zareagował na głosowanie. Jest stabilny do euro, w konsolidacji przy poziomie 1,16. Spodziewana jest dalsza wysoka zmienność brytyjskiej waluty. Krótkoterminowo możliwe dalsze osłabienie, jednak w średnim terminie (1-3 miesiące) ryzyka przesunięte są, naszym zdaniem, obecnie na rzecz silniejszego funta. Opcja wyjścia bez porozumienia jest mało realna. Rosną szanse na rozpisanie drugiego referendum, a w związku z tym pozostania kraju w UE, co z pewnością skutkowałoby przynajmniej częściowym zniwelowaniem kilkunastoprocentowej przeceny, do której doszło w konsekwencji „tak” podczas głosowania w czerwcu 2016 r.

Inflacja w USA zwolniła w lutym przy prognozie stabilizacji dając argument za słusznością decyzji Rezerwy Federalnej o wstrzymaniu podwyżek stóp procentowych. Ceny dóbr i usług konsumpcyjnych wzrosły w ubiegłym miesiącu o 0,2 proc. i były wyższe niż przed rokiem o 1,5 proc. To najwolniejsze tempo od września 2016 r. Z wyłączeniem wrażliwych kategorii żywności i energii wskaźnik CPI wyniósł 2,1 proc. r/r. Spodziewano się stabilizacji na poziomie 2,2 proc. Stabilnie niska inflacja w tak zaawansowanej fazie cyklu koniunktury i ciasnym rynku pracy to sygnał, że Fed może spokojnie zaniechać zacieśniania polityki pieniężnej. W dającej się przewidzieć perspektywie dynamika cen nie wzrośnie na tyle istotnie, by zagrozić realizacji celu banku centralnego. W ciągu najbliższych 4-6 miesięcy podwyżek stóp nie będzie. Możliwy, choć na dziś mało prawdopodobny, jest scenariusz wzrostu oprocentowania pod koniec roku. To jednak tyko ewentualność, kiedy gospodarka wykaże oznaki nadspodziewanej siły, a dolar nie będzie mocno zyskiwał. Większe prawdopodobieństwo przypisujemy opcji, w której Fed zawraca ze ścieżki normalizacji polityki pieniężnej i przestaje ograniczać wartość aktywów w bilansie (QT).

Dolar jest słabszy na przestrzeni ostatnich trzech sesji. Na indeksie oddał całość zysków z ubiegłego czwartku. Kurs EURUSD powróci w pobliże poziomu 1,13, kiedy EBC decydował o nowej rundzie tanich pożyczek TLTRO i wydłużył obietnicę bieżących stóp procentowych. Statystyka podobnych decyzji EBC w przeszłości przemawia za dalszą słabością euro, czynniki fundamentalne, polityczne i płynnościowe za jego wzmocnieniem.