2023.03.13

Prognoza 2023-03-13

EURPLN: W poniedziałek kurs zszedł mocno poniżej poziomu 4,70. O 8.30 euro kosztuje 4,6777 zł. Przedział 4,65-4,70 traktujemy jako obszar dobry do kupna wspólnej waluty. Sprzedaż wciąż realizujemy przez podstawienie środków pod zawarte wcześniej zabezpieczenia – zarówno te „stare” z jesieni, jak i te realizowane po lutowej zwyżce pod 4,80. W nieco dłuższym horyzoncie (marzec-kwiecień) podtrzymujemy założenia, że złoty ponownie straci na wartości, powielając ruch z 1 poł. lutego (wektor na wykresie).

USDPLN:  O 8.30 w poniedziałek dolar kosztuje 4,3626. Obecny poziom wynika z osłabienia waluty amerykańskiej spowodowanej zawirowaniami na rynku bankowym USA. Ceny poniżej 4,40 wykorzystaliśmy do zakupów dolarów. Osłabienie PLN spodziewane jest pod koniec marca i na początku II kw, co przełoży się poza innymi czynnikami na wzrost kursu.

EURUSD: Zawirowania w amerykańskim sektorze bankowym skłoniły organy regulacyjne do wkroczenia i dały początek spekulacjom, że Rezerwa Federalna mogłaby przyjąć mniej agresywne podejście do zacieśnienia polityki monetarnej. W tym tygodniu rynek czeka na wtorkowe dane na temat inflacji w USA, które będą jednymi z ostatnich ważnych raportów ekonomicznych, zanim Fed podejmie decyzję w sprawie polityki pieniężnej w przyszłym tygodniu. Obecne zawirowania wypchnęły kurs EURUSD na poziom 1,0729. W szerszej perspektywie przewidujemy, jednakże aprecjację dolara względem euro w tej połowie roku. Cały czas uważamy, że dolar będzie ponownie jedną z najmocniejszych walut koszyka G10 na przestrzeni 2023 r.