2022.11.25

Prognoza 2022-11-25

EBC w jastrzębim nastawieniu

Ze sprawozdania z posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, które odbyło się pod koniec października (minutes) wynika, że większości przedstawicieli zgodziła się, że bank centralny powinien kontynuować normalizację i zacieśnianie polityki pieniężnej w celu zwalczania wysokiej inflacji, nawet w przypadku zaistnienia płytkiej recesji. Bankierzy zauważyli, że perspektywy inflacji nadal się pogarszają, przy czym inflacja jest zbyt wysoka i wielokrotnie przekracza prognozowane wartości, a także że istnieje rosnące ryzyko, że może się ona utrwalić i pojawią się efekty drugiej rundy, w tym spirala płacowo-cenowa.

Bank centralny zasugerował jednak, że może chcieć wstrzymać trwające podwyżki stóp procentowych w przypadku przedłużającej się i głębokiej recesji, co prawdopodobnie w większym stopniu ograniczyłoby inflację. W październiku EBC podniósł główną stopę procentową o 75 punktów bazowych, co spowodowało, że koszty finansowania zewnętrznego osiągnęły najwyższy poziom od początku 2009 r. Podejście do podejmowania przyszłych decyzji w zakresie polityki pieniężnej (zacieśnianie) spotkało się z szerokim poparciem.

PLN: Złoty nieznacznie umocnił się na niepłynnym rynku podczas świątecznej sesji w USA. Nadal konsoliduje się w wąskim paśmie wahań. Względem 4 głównych walut indeks już od ponad 2 tyg. stabilizuje się w rejonie 4-miesięcznych maksimów. Do końca miesiąca spodziewamy się łagodnego spadku notowań polskiej waluty. Podtrzymujemy ocenę, że utrzymują się dogodne ceny do zakupów walut, w szczególności dolara. Po spadku na przełomie listopada i grudnia pod koniec roku możliwe jest ponowne, lekkie wzmocnienie naszej waluty.

Kurs EURPLN bez zmian, tuż poniżej poziomy 4,70. Wieczorem złoty zdołał na chwilę umocnić się poniżej lokalnych dołków przy 4,6850. O 7.45 w piątek jest przy 4,6950. Nasze założenia i strategia nie ulegają zmianie. Uważamy, że linia dołków sierpnia (4,65) zostanie w tym miesiącu obroniona, a kurs wybije się ponad lokalny opór przy 4,7150. Poniżej 4,70 nadal realizujemy zakupy europejskiej waluty oraz dokonujemy zabezpieczeń na kolejne 2 tygodnie. Utrzymujemy wzrostowy wektor na wykresie z zasięgiem do 4,76. Nie wykluczamy mocniejszego wzrostu notowań.

Kurs USDPLN pozostał w rejonie psychologicznej bariery 4,50. Dolar nie uległ zmianie na rynku globalnym, co nie może dziwić biorąc pod uwagę święto w Stanach Zjednoczonych. Utrzymują się korzystne ceny do bieżącego kupna dolarów. Pasmo 4,50-4,55 niezmiennie wykorzystujemy do zwiększonych zakupów waluty USA na kolejne tygodnie (zakup ze środków bieżących lub krótkie forwardy). W piątek rano notowania są na poziomie 4,5065. W szerszym spojrzeniu rynek pozostaje w średnioterminowej strefie kupna. Uważamy, że złoty nie ma za sobą korzystnych fundamentów, a wydarzenia ostatnich kilku tygodni (od połowy października do połowy listopada) rozpatrujemy jako większą korektę w dominujących, długoterminowych trendach. Pozostajemy w nastawieniu, że złoty będzie tracił na wartości w perspektywie najbliższych 2 tygodni, zaś pod koniec roku może ponownie łagodnie zyskać na wartości. Krótkoterminowo nie można wykluczyć, że kurs będzie testował 4,50, szczególnie jeśli w przyszłym tygodniu na parze EURUSD byki podejmą próbę ataku na 1,05.

Bez większych zmian od wczoraj także na parze CHFPLN. Rynek utrzymuje się poniżej poziomu 4,80. Niezmiennie spodziewamy się podążania kursu w kierunku 4,85/88 do początków grudnia. Kupowaliśmy franki do zaspokojenia bieżących potrzeb importerów oraz zabezpieczeń na kolejne kilka tygodni w paśmie 4,70-4,75. Oczekujemy powrotu cen z zakresu 4,82-4,85 w ciągu 1-2 tyg.

Kurs GBPLN był wczoraj w południe wyżej niż w szczycie przeceny po wydarzeniach w Przewodowie (5,4780). Rynek wypełnił zatem krótkoterminową projekcję. Już od blisko 2 tyg. powoli pnie się w górę, co jest zgodne z naszymi założeniami. O 8.00 w piątek notowania znajdują się przy 5,4570, podczas gdy szczyty sprzed 1,5 tygodnia to 5,4750. Rejon wokół 5,35 traktowaliśmy wcześniej jako obszar średnioterminowych zakupów brytyjskiej waluty (zabezpieczenia importerów). Ruch do 5,60 w perspektywie grudnia to wciąż nasze podstawowe założenie.

EURUSD: Euro trzyma ostatnie zyski podczas świętowania w USA. Jastrzębi komunikat EBC i poranne dobre dane o PKB z Niemiec wspierają wspólną walutę. Kurs wrócił powyżej poziomu 1,0350, a rano w piątek utrzymuje się powyżej 1,04. Takie zachowanie rynku znacząco przybliża realizację scenariusza zwyżki przed końcem roku do strefy 1,05-1,0750. Szczyty z ubiegłego tygodnia to 1,0480. Na wykresach 4-godz. w środę miało już miejsce najwyższe zamknięcie świecy od 4 lipca, czyli… Święta Niepodległości. Niecałe 5 miesięcy temu po długim weekendzie w USA rynek ze wzmożoną siłą kontynuował wcześniejszą tendencję (wówczas spadkową). Spodziewamy się, że z tym samym będziemy mieli do czynienia w ostatnich dniach listopada.