2022.08.02

Prognoza 2022-08-02

Dalsze sygnały pogorszenia koniunktury

Z Europy napłynęły kolejne sygnały pogarszania się sytuacji gospodarczej. Indeksy PMI dla przemysłu, zgodnie z wcześniejszymi szacunkami, spadły w lipcu poniżej bariery 50 pkt oddzielającej wzrost od kontrakcji. W Polsce ten ważny wskaźnik o współbieżnym do koniunktury charakterze zanurkował notując jeden z najgorszych wyników w historii pomiarów. Polską gospodarkę czeka poważne spowolnienie. Prawdopodobnie nie unikniemy recesji. Będzie ona przypuszczalnie bardziej dotkliwa niż krótki epizod spadku PKB w czasie pandemii. Złoty ma już w cenie pogorszenie sytuacji gospodarczej. Pytanie, czy rynek uwzględnił dalsze konsekwencje, jakie może ono wywołać.

Krótkoterminowo polska waluta ma szanse dalej lekko się wzmocnić w ślad za korektą na rynku eurodolara i lepszym sentymentem globalnym dla walut rynków wschodzących po złagodzeniu stanowiska Fed w kwestii polityki pieniężnej. W dłuższym horyzoncie na razie nadal nie widać podstaw do trwalszej aprecjacji.

PLN: Kurs EURPLN wrócił do strefy 4,72/70. O 8.00 we wtorek kurs jest przy 4,72, 2 gr niżej niż wczoraj o tej porze. Ogółem zakładamy, że w sierpniu złoty będzie zachowywać się lepiej niż w lipcu. Spadek EURPLN poniżej 4,70 otworzy drogę do zniżki do 4,60, a nawet do majowych dołków przy 4,57. Kurs ma potencjał do spadku do okolic cen z początku lipca (4,66) w ciągu najbliższych 5-7 sesji. Wzmocnienie będzie przeplatane silniejszymi i słabszymi odbiciami kursu w górę. Przede wszystkim jednak niedźwiedzie muszą sobie poradzić ze wspomnianym obszarem wsparcia 4,72/70. Bez tego nawet przez 3-4 tyg. czeka nasz konsolidacja w paśmie 4,70-4,80.

Kurs USDPLN także zmaga się z linią ostatnich dołków przy 4,5750. Wczoraj ją testował, a dziś rano odbija pod 4,60. Pojawienie w ubiegłym tygodniu cen z rejonu 2-tyg. maksimów (4,72) wykorzystaliśmy do dalszej sprzedaży części posiadanych na rachunkach dolarów. Rynek nadal wykazuje oznaki słabości. Tak jak wskazujemy od kilku dni możliwe jest przedłużenie spadkowej korekty 5-7 gr poniżej 4,60. Przełamanie tej bariery automatycznie otworzy drogę do zniżki na 4,54. Wtedy jednak bardzo realny stanie się spadek do równej bariery 4,50. Scenariusz do realizacji w 1. poł. sierpnia.

Frank szwajcarski osłabił się wczoraj do złotego, ale wciąż utrzymuje najwyższą wartość spośród 4 głównych walut. Kurs CHFPLN odbił w dół z okolic 4,90 do 4,82, a aktualnie jest przy 4,8370. Do szczytów z połowy miesiąca brakuje, więc obecnie prawie 10 gr. Wzrosty ponad 4,90 potraktowaliśmy jako okazję do sprzedaży nadwyżek. W szerszym obrazie, nadal realnym scenariuszem, nawet jeszcze w tym kwartale, jest osiągnięcie psychologicznej bariery 5,00. Krótkoterminowo jednak złoty może zachowywać się nieco lepiej. Spadki W tym tygodniu mogą się przedłużyć do 4,77. W kolejnym dalsze kilka gr niżej. Niezmiennie uważam natomiast, że do września kurs nie zejdzie niżej niż do 4,70 (choć ma możliwość zejścia w okolice tej ceny), a do końca roku nie spadnie poniżej 4,50.

Brytyjski funt globalnie zyskuje, więc wczorajsze wzmocnienie złotego tylko nieznacznie przesunęło kurs GBPPLN niżej. O 8.15 we wtorek rynek jest przy 5,6270, ok. 1,5 gr niżej niż dobę temu. Wcześniejsza projekcja kontynuacji wzrostów do strefy 5,70-5,75 zrealizowała się, co wykorzystaliśmy do pozbycia się funtów. Prognozowany zakres wahań na najbliższe 2-3 tyg. to nadal 5,55-5,75. Kurs jest niemal dokładnie w środku przedziału, stąd obecnie mamy neutralne podejście do rynku.

EURUSD: Zgodnie z założeniami kurs zaatakował linię ostatnich szczytów z rejonu 1,0275. Doszło do wzrostu do 4-tyg. maksimów (1,0290). Nadal uważamy, że ruch w rejon poziomu 1,0350 w perspektywie 1 poł. sierpnia to wciąż najbardziej prawdopodobny scenariusz wydarzeń. Prognozowany do końca sierpnia przedział wahań to niezmiennie 0,9950-1,0350. Wydaje się jednak, że obecnie, jeśli rynek ma się wahać bardziej, to większe są widoki na to, że rynek będzie testował górną barierę tego przedziału, niż próbował schodzić poniżej 1,00. Potencjalny punkt zwrotny albo katalizator zmian, to przyszłotygodniowe dane o inflacji CPI z USA (10 sierpnia).