2022.07.29

Prognoza 2022-07-29

Gospodarka USA w technicznej recesji

Produkt Krajowy Brutto (PKB) Stanów Zjednoczonych spadł w II kw., wg wstępnych danych drugi kwartał z rzędu, wpisując się w definicję technicznej recesji. PKB obniżył się o ,0,9 proc. kw/kw w ujęciu anualizowanym wobec spadku o 1,6 proc. kwartał wcześniej. Oczekiwano odbicia o 0,5 proc.

Dane wskazują na hamowanie amerykańskiej gospodarki już w 1 poł. 2022 r. Druga połowa zapowiada się niestety tylko gorzej. Fed zacieśnił warunki kredytowe, a inflacja jeszcze mocniej uderzyła w kieszenie Amerykanów. W II kw. konsumpcja wzrosła o 1,0 proc., zwalniając z 1,8 proc. w I kw. W bieżącym można się spodziewać stagnacji w tej kategorii, a pod koniec roku także ujemnych wyników. To największa składowa PKB, odpowiadająca za 2/3 całości. Główną przyczyną rozczarowania w II kw. był silny spadek zapadów, który odjął aż 2 pkt proc. wzrostu PKB, a także i inwestycje w nieruchomości, które spadkiem o 14 proc. kw/kw an. zabrały 0,7 pp. Dodatnio na PKB, obok konsumpcji, kontrybuował eksport netto (+1,4 pp.). Inwestycje firm miały wpływ bliski neutralnego (-0,1 pp.).

W reakcji na dane rentowności amerykańskich obligacji 10-letnich spadły poniżej ważnego poziomu 2,70 proc. Są najniżej od kwietnia. 2-latki obniżyły się zdecydowanie mniej i wciąż są powyżej poziomu 2,75 proc. z początku lipca. Papiery o 30-letnim okresie wykupu oscylują w okolicach 3 proc. Dolar początkowo lekko się wzmocnił do euro i walut naszego regionu, a stracił do jena i większości walut Azji i Am. Łac., a także do franka szwajcarskiego. Z czasem oddał zyski także do swoich europejskich odpowiedników. Towary wyraźnie podrożały. Na rynkach zagościł większy apetyt na ryzyko.

PLN: Kurs EURPLN ponownie odbił się od bariery 4,80. Tak jak wskazywaliśmy końca tygodnia rynek może próbować przebić się powyżej tej ceny, ale szanse na wybicie ponad ten poziom oceniamy jako niskie. Rynek może jeszcze raz zbliżyć się dziś w rejon tej bariery, ale później będzie raczej kierował się w dół do strefy 4,72/70. W sierpniu złoty może zachowywać się lepiej niż w tym miesiącu. Kurs EURPLN ma potencjał do spadku do okolic cen z początku lipca (4,66).

Kurs USDPLN znów nie zdołał wybić się ponad poziom 4,74. Po nieudanym teście tej ceny, rynek skierował się w dół i osiągnął 4,66, gdzie znajduje się również o 8.10 w piątek. Ponowne pojawienie się wczoraj cen z rejonu 2-tyg. maksimów wykorzystaliśmy do pozbycia się części posiadanych na rachunkach dolarów. Rynek wykazuje oznaki słabości. Możliwe przedłużenie trwającej od połowy lipca korekty spadkowej poniżej 4,60. Przełamanie tej bariery automatycznie otworzy drogę do zniżki na 4,50. To scenariusz do realizacji na 1. poł. sierpnia.

Niezmiennie drogi pozostaje frank szwajcarski. Kurs CHFPLN utrzymuje się obecnie w rejonie poziomu 4,90. Jest zaledwie 3 gr od szczytów z połowy miesiąca. Ceny poniżej 4,80 wykorzystaliśmy wcześniej do realizowania zakupów franków, wzrosty ponad 4,90 to krótkoterminowo dobra okazja do sprzedaży nadwyżek. W szerszym obrazie, nadal realnym scenariuszem, nawet jeszcze w tym kwartale, jest osiągnięcie psychologicznej bariery 5,00. Niezmiennie uważamy, że do września kurs nie zejdzie niżej niż do 4,70, a do końca roku nie spadnie poniżej 4,50.

Mocny w ostatnich kilku dniach jest również brytyjski funt. Kurs GBPPLN, tak jak CHFPLN, utrzymuje się w okolicach lipcowych maksimów. W 3 dni od dołków do szczytów kurs przesunął się w górę o 20 gr. O 8.15 w piątek jest przy 5,6850, podobnie jak wczoraj. Ceny poniżej 5,54 wykorzystaliśmy do zrealizowania odkładanych zakupów funtów oraz zrobienia zapasów na nadchodzące tygodnie. Projekcja kontynuacji wzrostów do strefy 5,70-5,75 zrealizowała się. Ceny z tego zakresu będziemy nadal wykorzystywać do bieżących przewalutowań GBP na PLN. Prognozowany zakres wahań na najbliższe 2 tyg. to 5,55-5,75.

EURUSD: Kurs wrócił powyżej poziomu 1,02 i szykuje się do ataku na ostatnie szczyty z rejony 1,0275. Ruch do 1,0350 w perspektywie 1 poł. sierpnia to wciąż naszym zdaniem najbardziej prawdopodobny scenariusz wydarzeń. Prognozowany do końca sierpnia przedział wahań to 0,9950-1,0350. Wydaje się jednak, że obecnie, jeśli cokolwiek ma się zmieniać, to większe są widoki na to, że rynek będzie testował górną barierę tego przedziału, niż próbował schodzić poniżej 1,00