2021.05.06

Szkic walutowy 2021-05-06

Dyskusja w gronie RPP, osuwanie PLN

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zgodnie z oczekiwaniami pozostawiła wszystkie parametry polityki pieniężnej bez zmian. Obrady trwały wczoraj wyjątkowo długo (decyzja opublikowana została dopiero o 17.30), co wskazuje na dyskusję wewnątrz gremium. Można się spodziewać, że dotyczyła ona kwestii rosnącej inflacji. Z komunikatu wydanym po posiedzeniu zniknęła część dotycząca stabilizującego wpływu polityki pieniężnej NBP na inflację oraz jej oddziaływania na wzmocnienie stabilności systemu finansowego. W ocenie RPP do wzrostu inflacji w kwietniu (4,3 proc. r/r) przyczyniły się przede wszystkim podwyżki cen energii, żywności i śmieci oraz czynniki, które „są niezależne od krajowej polityki pieniężnej” (wzrost cen surowców na światowych rynkach). Wg komunikatu wzrost inflacji jest przejściowy i w przyszłym roku Rada oczekuje jej obniżenia.

RPP podtrzymała, że NBP może stosować interwencje walutowe, a tempo ożywienia w kraju będzie uzależnione od dalszego kształtowania się kursu złotego. Dostępne prognozy wskazują wg RPP, że w najbliższych kwartałach nastąpi ożywienie koniunktury, choć skala i tempo tego procesu są obarczone niepewnością.

Ogółem z komunikatu wyłania się obraz, który wskazuje, że RPP nie zamierza dokonywać korekty polityki w najbliższym czasie, tolerując wyższe wskaźniki CPI. W piątek odbędzie się konferencja prezesa NBP A. Glapińskiego. Można się spodziewać, że będzie on uwypuklał przejściowy i niezależny od banku centralnego charakter obserwowanych aktualnie procesów inflacyjnych. Rynek – podobnie jak to ma miejsce w przypadku USA – zaczyna natomiast spekulować o przyszłych podwyżkach stóp. Wczorajsza zmiana komunikatu buduje retorykę pod zmianę nastawienia w polityce pieniężnej pod koniec roku i podwyżki w roku 2022.