2019.11.15

Szkic walutowy 2019-11-15

Gospodarka zwalnia. PLN w ślad za globalnymi trendami.

W III kw. polska gospodarka zwolniła. Dynamika PKB, tak jak wynikało z naszych prognoz, nie zdołała utrzymać się powyżej poziomu 4 proc. Wzrost wyniósł 3,9 proc. r/r wobec mediany prognoz ekonomistów na poziomie 4,1 proc. Spowolnienie widoczne było we wszystkich krajach regionu. W tym samym okresie PKB Czech wzrósł o 2,5 proc., Słowacji o 1,3 proc., a Węgier o 5,0 proc. W strefie euro wzrost gospodarczy wyniósł w III kw., po zrewidowaniu danych, o 1,2 proc. r/r.

Szczegóły dotyczące poszczególnych składowych PKB zostaną opublikowane wraz z finalną publikacją GUS 29 listopada. Z przekazanych wczoraj informacji wynika, że w III kw. br. nastąpiło dalsze spowolnienie w dwóch kluczowych segmentach gospodarki, tj. w przemyśle i budownictwie. W pierwszym tempo wzrostu wartości dodanej brutto kształtowało się na poziomie nieco niższym od ogólnej dynamiki wzrostu PKB – powiedziała na briefingu p.o. dyr. departamentu rachunków narodowych GUS A. Perzyna. Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu obniżył się do 3,3 proc. wobec 4,2 proc. w II kw. i 6,1 proc w I kw. Wg wyliczeń GUS, spowolnienie w budownictwie nie było tak znaczne jak w II kw. i kształtowało się na poziomie zbliżonym do ogólnego wzrostu PKB. „Jeśli chodzi o handel, oceniamy, że wzrost realny wartości dodanej brutto będzie wyższy od ogólnej dynamiki PKB” – poinformowała Perzyna. Popyt krajowy miał pozytywny wpływ na wzrostu gospodarczy w III kw., a sama konsumpcja prywatna była nieco słabsza niż w poprzednich kwartałach. GUS szacuje, że dynamika PKB w okresie I-III kw. 2019 r. wyniosła 4,4 proc.

Chiński urząd celny ogłosił w czwartek, że ze skutkiem natychmiastowym znosi restrykcje dotyczące importu drobiu ze Stanów Zjednoczonych. Zakaz importu wprowadzono 4 lata temu w związku z przypadkami grypy ptaków w USA. Komunikat opublikowany na stronie internetowej urzędu celnego oznacza formalne wznowienie handlu, co do którego decyzja zapadła już w październiku. Zwiększenie dostępu do chińskiego rynku dla amerykańskich towarów rolnych jest jednym z istotnych elementów negocjacji pierwszej fazy umowy handlowej USA-Chiny. Usunięcie barier pozataryfowych to wg Amerykanów kluczowy krok do podwojenia sprzedaży produktów rolnych do Chin, co jest celem wyznaczonym przez prezydenta USA D. Trumpa. Gest ze strony Chin jest odpowiedzią na wzrost zapotrzebowania na mięso inne niż wieprzowina, którego cena gwałtownie wzrosła w ostatnich miesiącach po wybiciu 1/3 chińskiego pogłowia trzody chlewnej w odpowiedzi na zagrożenie ASF.