2019.10.14

Szkic walutowy 2019-10-14

Coraz mniej czynników ryzyka

Wynik wyborów do parlamentu jest, jeśli chodzi o złotego, neutralny lub może okazać się dla niego nieznacznie pozytywny. Nie ma ryzyka destabilizacji i próby konstrukcji „egzotycznej” koalicji, a zatem nie istnieje groźba wyprzedaży polskiej waluty bezpośrednio po wyborach. Polska zachowuje polityczne status quo. Pełne wyniki zostaną ogłoszone w ciągu najbliższych 12-24 godzin.

Pozytywne informacje napłynęły w piątek z frontu konfliktu handlowej USA i Chin. Po spotkaniu prezydenta D. Trumpa z wicepremierem Liu He ogłoszono, że osiągnięty został pierwszy, znaczący etap porozumienia. Trump stwierdził w piątek, że strony konfliktu znalazły się bardzo blisko zakończenia wojny celnej. Wstępne porozumienie dotyczy własności intelektualnej, usług finansowych i eksportu produktów rolnych. Amerykański prezydent zawiesił podwyżkę taryf na chińskie produkty eksportowe warte 250 mld USD, która miała wejść w życie we wtorek, a Chiny obiecały zwiększyć zakupy amerykańskich produktów rolnych. Częściowe porozumienie pozwoli na zawarcie rozejmu w wojnie handlowej, a następnie na podpisanie szerszej umowy. Spisanie ustaleń zajmie do pięciu tygodni. W reakcji na te doniesienia amerykańskie giełdy wyraźnie zyskiwały, choć końcówka sesji na Wall Street upłynęła pod dyktando oddawania zysków. Chiński juan wzmocnił się do dolara osiągając najwyższy poziom od 4 tygodni. Spodziewamy się dalszego odrabiania strat przez walutę Chin, co będzie sprzyjać podtrzymaniu względnie wysokiej wartości złotego na początku tygodnia.

Agencja ratingowa Standard&Poor’s pozostawiła, zgodnie z oczekiwaniami, ocenę kredytową Polski na poziomie „A-”. W uzasadnieniu napisano, iż są pewne ryzyka dla Polski, płynące z niepewnego otoczenia zewnętrznego oraz presji fiskalnej, ale nasza gospodarka jest zróżnicowana i ma mocny rynek pracy. Atutem jest przynależność do UE, poziom długu publicznego i prywatnego, solidne wskaźniki oraz „relatywnie głęboki” rynek kapitałowy. S&P Global Ratings podwyższył prognozy wzrostu PKB Polski do 4,3 proc. w 2019 r. i do 3,2 proc. na 2020. Wcześniej oczekiwała wzrostu na poziomie odpowiednio 4,1 proc. i 3,1 proc. Agencja prognozuje, że wzrost PKB Polski wyniesie 3 proc. w 2021 i 2,8 proc. w 2022 r. Swojej oceny nie wydała natomiast w piątek agencja Fitch. Wcześniej Moody’s także potwierdził rating wiarygodności naszego kraju. A zatem po jesiennych przeglądach od strony ryzyka kredytowego nie ma zmian. Czynnik ten odpada jako potencjalnie kształtujący średnioterminową wartość złotego.