2019.08.19

Szkic walutowy 2019-08-19

Wysokie ryzyko recesji w USA w 2020 r.

Ubiegłotygodniowe zamieszanie na rynkach finansowych to efekt wzmożonych obaw o to, że amerykańska gospodarka poważnie zmniejszy aktywność. Takie nastroje widać szczególnie na rynku obligacji, gdzie po raz pierwszy od 10 lat doszło do odwrócenia krzywej rentowności – sygnału, który w przeszłości z dużym wyprzedzeniem informował o nadciągającej recesji. W środę dochodowość 2-letnich papierów skarbowych spadła poniżej rentowności obligacji 10-letnich. Choć było to chwilowe zjawisko, odbiło się na rynkach szerokim echem.

Spowolnienie widać po słabnących się danych z amerykańskiej gospodarki. W szybkim tempie pogarszają się nastroje konsumentów. Spada dynamika produkcji przemysłowej i wykorzystania mocy wytwórczych. Pojawiają się sygnały hamowania, będącego dotychczas w dobrej kondycji, rynku nieruchomości. Wszystko to sprawia, że rynek jest przekonany, że Rezerwa Federalna będzie zmuszona dalej obniżać stopy procentowe. Skłaniamy się ku przekonaniu, że we wrześniu Fed obetnie oprocentowania w skali większej, niż w lipcu, tj. o 50 pkt bazowych do przedziału 1,50-1,75 proc. M.in. to właśnie dyskontują gracze z rynku długu, stąd odwrócenie krzywej rentowności.

Ale naszym zdaniem o nadciągającym spowolnieniu można wnioskować również po decyzjach podejmowanych przez amerykański Biały Dom. Groźba nałożenia ceł na cały import z Chin od 1 września, a następnie wycofanie się z niej dla dużej grupy towarów oraz przesunięcie decyzji dotyczące reszty na 15 grudnia to znak, że Administracja D. Trumpa obawia się, że cła zadziałają pro-cyklicznie. Konsumpcja to obecnie główny motor napędowy wzrostu PKB. Nałożenie taryf przekładające się na wzrost cen towarów mogłoby nasilić ujawniające się naturalnie w gospodarce tendencje hamowania wydatków.