2019.08.12

Szkic walutowy 2019-08-12

Nadal minorowe nastroje na rynkach

Dolar pozostaje w defensywie w relacji do bezpiecznych walut, jena i franka szwajcarskiego, w warunkach coraz mniejszych szans na porozumienie handlowe USA-Chiny. Świąteczna sesja w Japonii i Singapurze wpłynęła na niską płynność rynku w pierwszych godzinach handlu na początku tygodnia. Prezydent D. Trump stwierdził w piątek, że nie jest gotowy podpisać umowę z Chinami wskazując jednocześnie, że wrześniowa runda rozmów może być równie dobrze odwołana.

Bank Goldman Sachs obniżył w weekend prognozy wzrostu PKB w Stanach Zjednoczonych i nie spodziewa się, że przed 2020 r. podpisane zostanie chińsko-amerykańskie porozumienie. Jak stwierdza bank w raporcie, zwiększony został wpływ konfliktu handlowego na wzrost gospodarczy.

Złoty w tym środowisku pozostaje na słabej pozycji, w szczególności w relacji do euro i franka szwajcarskiego. Kurs EURPLN pozostaje ponad poziomem 4,32 i wszystko wskazuje na to, że nic nie uchroni niedźwiedzi przed oddaniem bykom tego bastionu. Ruch do strefy 4,34-4,35 jest obecnie jeszcze bardziej prawdopodobny, niż na początku sesji przed tygodniem. Widoczne na przestrzeni ostatnich sesji wytracanie impetu rynku na tej parze to najpewniej jedynie nabieranie sił przed dalszym ruchem w górę. Nadal mniejszy potencjał wzrostowy na USDPLN. GBPPLN wciąż w silnym trendzie spadkowym. CHFPLN z zakusami na ruch do psychologicznej bariery 4,00.