2019.03.19

Szkic walutowy 2019-03-19

Stabilnie w oczekiwaniu na Fed

Na rynkach spokojnie z niewielkimi wahaniami cen aktywów i walut. Inwestorzy wyczekują na efekty środowego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Indeksy akcji utrzymują się w rejonie półrocznych maksimów. Rodzimy WIG blisko szczytów ostatnich 12 miesięcy, przy nadal słabszym indeksie największych spółek. Nastroje inwestorów indywidualnych na GPW doborowe, co nie jest niestety dobrym prognostykiem na nadchodzący II kw. Podobnie uważamy, jeśli chodzi o złotego. W średnioterminowej perspektywie 3-6 miesięcy oczekujemy jego osłabienia i lepszych okazji do sprzedaży i zabezpieczeń większości walut. Krótkoterminowe spadki kursów, jak podczas wczorajszej sesji, warto wykorzystać do dokonania bieżących i przyszłych zakupów.

Wczorajsze dane handlowe z Polski nie wpłynęły na notowania złotego, choć długoterminowo są potwierdzeniem solidnych, makroekonomicznych fundamentów polskiej waluty. Nadwyżka handlowa w styczniu okazała się istotnie wyższa (2,3 mld EUR), niż oczekiwano (1,56 mld EUR). Osiągnięty został drugi, najwyższy wynik miesięczny w historii (po 2,42 mld EUR w styczniu 2017 r.). W lutym spadnie, bo taki jest też sezonowy wzorzec zachowania tej kategorii, ale dane pokazują zdrową, stabilną sytuację na rachunku obrotów bieżących Polski. Deficyt w wymianie towarowej równoważy wysoka (jak na tę kategorię) nadwyżka w usługach (roczna ponad 4 proc. PKB).

Mniej korzystnie na złotego wpływać będzie w dłuższym terminie wzrost inflacji, o ile będzie to trwałe i znaczące zjawisko. Na razie nie ma powodów do niepokoju, choć odnotować należy, że w dwa miesiące inflacja bazowa podniosła się z 0,6 proc. r/r do 1,0 proc. (w lutym). W ujęciu ogółem CPI jest tylko nieznacznie wyższa (1,2 proc. r/r). W obu przypadkach są to wciąż poziomy dalekie od celu banku centralnego, więc nie mogą powodować jakiejkolwiek zmiany nastawienia NBP. Do odnotowania jest jednak przyspieszenie dynamiki cen w ujęciu bazowym wskazujące na pewien potencjał presji inflacyjnej, która będzie uwidaczniać się na przestrzeni najbliższych miesięcy.