2022.09.27

Prognoza 2022-09-27

Wyważona reakcja EUR na wybory we Włoszech. GBP w opałach.

Euro dość spokojnie zareagowało na możliwy wzrost napięcia na linii Bruksela-Rzym oraz możliwą zmianę polityki gospodarczej nowego rządu po wygranej bloku centroprawicy we Włoszech. Rentowności włoskich obligacji wzrosły, drugą sesję w rzędu. 10-latki są na poziomie 4,5 proc. – najwyższym od 9 lat. Niecałe 2 lata temu, na początku 2021 r., dochodowość tych papierów była niższa niż 0,5 proc. Formowanie gabinetu G. Meloni potrwa przypuszczalnie do końca października.

Kurs euro spadł wczoraj nieznacznie, głównie względem dolara, natomiast w relacji do franka szwajcarskiego, a także doświadczającego niespotykanej przeceny funta, wspólna waluta zdołała zyskać na wartości. Kurs EURCHF wrócił powyżej poziomu 0,95, zaś EURGBP pozostał ponad 0,89 (po teście 0,91). Kurs EURUSD jest natomiast wyraźnie poniżej linii parytetu 1:1, przy 0,9650.

Wspólna waluta nie zareagowała na kolejne słabe dane ze strony wskaźników wyprzedzających koniunktury z Niemiec. Spadkiem do najniższego poziomu od maja 2020 r. (84,3 pkt) indeks klimatu w biznesie Ifo sygnalizuje kłopoty największej gospodarki regionu. Gorszy rezultat subindeksu oczekiwań (75,2 pkt) odnotowano w ostatnich latach jedynie w szczycie pandemii Covid-19 w kwietniu 2020 r.

Oprócz podwyżki stóp proc. władze W. Brytanii mają niewielkie pole manewru, jeśli chodzi o możliwość obrony wartości funta. To ze względu na bardzo niski poziom rezerw walutowych na Wyspach, szacowanych na 3 proc. PKB. Dla porównania Japonia, która w ub. tyg. interweniowała w obronie jena ma zasób obcych walut szacowany na 20 proc., a słynąca z wysokiego ich poziomu Szwajcaria ok. 115 proc. PKB. Szanse na zmianę kursu polityki gospodarczej i wycofanie się z hojnych propozycji fiskalnych oraz cięć podatków – bezpośrednia przyczyna przeceny szterlinga – oceniamy jako bardzo niskie. Podobnie sprawa wygląda z wprowadzeniem kontroli przepływu kapitału – ruch charakterystyczny raczej dla gospodarek wschodzących, czy wręcz peryferyjnych w momentach najpoważniejszych kryzysów walutowych. Londyn może posiłkować się ratunkowym pakietem z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, co nie jest bynajmniej rozwiązaniem mało realnym. Bank Anglii (BoE) może też tymczasowo wstrzymać proces pozbywania się papierów skarbowych (QT), bo te wystarczająco mocno wyprzedawane są już przez wystraszonych inwestorów. Z tymczasowych rozwiązań, najszybsza jest mocna podwyżka stóp BoE, która powinna przyjąć formę ruchu co najmniej o 100 pb. Podjęcia takiej decyzji można oczekiwać w zasadzie w każdej chwili. Wczoraj władze BoE wydały jedynie oświadczenie, że nie zawahają się zainterweniować, jeśli zajdzie taka potrzeba.

PLN: Złoty utrzymuje się powyżej linii wakacyjnych minimów na indeksie do 4 głównych walut. Stracił wczoraj wobec dolara i euro, stabilizował się na niskich poziomach względem franka i zyskał do przecenionego globalnie funta. Do końca miesiąca zmienność kursów pozostanie wysoka, lecz nasza waluta powinna powoli zaczynać się stabilizować.

Kurs EURPLN pozostaje 2-3 gr poniżej 4-tyg. maksimów z rejonu 4,78. Przedział 4,75-4,78 wykorzystujemy do bieżącej sprzedaży euro. O 8.05 we wtorek notowania znajdują się przy 4,7520, ok. 0,5 gr niżej niż wczoraj o tej porze. W pełni realizował się lansowany od kilku tyg. scenariusz odbicia kursu najpierw do poziomu 4,75, a potem do 4,78, ale bez wybicia ponad ten ostatni poziom. Krótkoterminowo (2-3 sesje) kurs będzie przebywał w paśmie 4,74-4,78. Na początku IV kw. nie wykluczamy wzrostu kursu powyżej górnej bariery tego zakresu, jednak bez silnej przeceny złotego. Spodziewany zakres wahań we wrześniu (4,65-4,80) przypuszczalnie w pełni się zrealizuje. Rejony 4,70 (i niższe) wykorzystywaliśmy do kupna euro dla importerów na najbliższe 2-3 tyg. Mamy kurs EURPLN powyżej 4,75, a zatem zgodnie z założeniami, możemy wykonać sprzedaż euro ze środków bieżących dla eksporterów.

Kurs USDPLN pozostaje na najwyższym w historii poziomie. O 8.10 we wtorek jest przy 4,9250, ale podczas wczorajszej sesji dotarł aż do 4,95. Rynek zmierza w kierunku psychologicznej bariery 5,00. Pisaliśmy o możliwości wzrostu do tego poziomu co najmniej od lipca. Bieżące potrzeby importerów realizowaliśmy między 4,65 a 4,70. Poniżej 4,65 rekomendowaliśmy zabezpieczenia kupna dolarów na kolejne miesiące. Mamy komfortową sytuację. Sprzedaż nadal możemy realizować na bieżąco po historycznych szczytach. Wzrosty kursu wynikają teraz głównie z siły dolara, a nie słabości naszej waluty. Naszym zdaniem USDPLN szybko nie wróci do cen poniżej 4,65, jak to miało miejsce 2 tyg. temu. W średnim terminie (do końca roku) niezmiennie zakładamy, że nasza waluta nie znajdzie solidniejszego wsparcia. Może stabilizować się w szerokim paśmie 4,60-5,00. Nadal uważamy, że do grudnia kurs nie spadnie poniżej poziomu 4,50, natomiast atak na 5,00 jest jak najbardziej możliwy.

Kurs CHFPLN skutecznie broni szczytów z ub. czwartku, gdy o stopach proc. decydował Narodowy Bank Szwajcarii (5,05). Stabilizuje się kilka groszy poniżej bariery 5,00. Wskazywaliśmy od wielu tygodni na wysokie prawdopodobieństwo wzrostu kursu CHFPLN do tego psychologicznego poziomu. Rynek może ponownie testować 5,05, a nawet ceny z zakresu 5,08-5,10 w przypadku nawrotu wewnętrznej słabości złotego. Ale nie wyższe. Spodziewana konsolidacja w paśmie 4,85-5,05 w perspektywie października. Podtrzymujemy nasze średnioterminowe założenia, że do końca roku CHFPLN nie spadnie poniżej 4,50. Scenariusz ponowienia cen powyżej 4,93 oraz z rejonu 5,00 wypełnił się. Do końca miesiąca może być nerwowo. Przez kilka dni kurs będzie poruszał się między 4,90 a 5,05, czyli w ramach zakresu wahań z 22.09.

Brytyjski funt doświadcza najgorszych momentów od lat 80-tych. To rezultat planów fiskalnych nowego rządu L. Truss, które zdecydowanie nie spodobały się inwestorom. Funt wpadł w spiralę spadków. Straty będą bardzo trudne do odrobienia. Szterling jest od kilku dni nawet słabszy niż japoński jen. Kurs GBPUSD spadł trwale poniżej poziomu 1,10 – najniższego od lat 80-tych. Najniższa wycena funta do dolara w tamtym okresie to 1,05. Cenę ten rynek testował w poniedziałek rano. Kurs GBPPLN na krótko przebił się poniżej dotychczasowych dołków 2022 r. poniżej 5,30. O 8.20 we wtorek jest przy 5,32. Na niepłynnym rynku na pocz. tyg. był i w okolicach 5,15. Gwałtowne spadki wykorzystujemy do zakupów i zabezpieczeń wydatków w brytyjskiej walucie na kolejne miesiące. Interwencja władz monetarnych i rządu w kierunku zatrzymania przeceny waluty możliwa jest w każdej chwili. Spadki GBPPLN powinny wkrótce się zakończyć. Sprzedaż nadal realizujemy z zawartych wcześniej zabezpieczeń po cenach powyżej 5,70.

EURUSD: Kurs odbija po silnych spadkach z pocz. tyg. Po teście 0,9550 o 8.25 we wtorek waha się przy 0,9665. Rynek dotarł do prognozowanego od wiosny obszaru 0,95/96. Jest to sygnał do zamknięcia wszystkich gromadzonych od 2 kwartałów spekulacyjnych długich pozycji w amerykańskiej walucie. W okolicach bieżących cen euro powinno znaleźć trwalsze wsparcie. Do końca miesiąca zakres wahań to 0,96-1,00.